Silikon Cephe

Silikon giydirme cephe sistemi nedir?

Silikon cephe sistemleri, projesinde belirtilen açıklıklarda ve her katın döşeme betonuna alüminyum veya galvanizli çelikten üretilmiş ankarajlara bağlanan taşıyıcı düşey profiller ile bunlar arasına istenilen yüksekliklerde cam takabilmek ve bunları taşımak için düşey taşıyıcı profillere özel bağlantı elemanları ile bağlanan yatay kayıt profillerinden oluşan sisteme denir.

projesinde belirtilen açıklıklarda her katın kendi yükseklik döşeme betonuna galvanizli çelikten üretilen ankarajlara bağlanan dikey alüminyum cephe profillerinin düşey profiller ile bunların arasında istenilen yükseklikte ve genişlikte cam montajı yapmak ve bunları statik hesaplarına göre özel bağlantı elemanları ile bağlanan yatay ve dikey kayıt profillerinden oluşan sistemin adına denir.

Silikon Giydirme Cephe Sistemi mimari projelerine uygun olarak strüktüel silikon sistem olacaktır.  Belirtilen açıklıklarda ve her kat döşeme kotunda detaylarda belirtildiği gibi ayar imkanı sağlayan galvanizli çelikten üretim ankrajlarla binaya montaj edilmiş diletasyon sağlanmış taşıyıcı düşey elemanlar ile bunlar arasında istenilen yüksekliklerde ısıcam veya kompozit levha takabilmek ve taşımak üzere  özel bağlantı elemanları ile montajı yapılan sistemlerdir. İstenilen cam renkelerinde Mavi Reflekte, Yeşil Reflekte, Bronz Reflekte, Füme Reflekte vs renklerde temperli camlardan üretilen ısıcamlar kullanılmaktadır.  Silikon Cephe sistemleri dışardan bakıldığında alüminyum profil görünmeyip tümüyle cam görünümü oluşturmaktadır. Alüminyum Silikon Cephe Sistemleri yardımcı elemanlarla kasetli profiller ile bir bütünlüğe dönüşür. Silikon Cephe Sistemlerinde Cam paneller arasında sızdırmazlık EPDM fitilleri ile sağlanmaktadır. Silikon Giydirme Cephe Sistemlerinde iki cam arasındaki dolgu veya fitil fuga ile alternatif seçenekleri mevcuttur. Silikon Giydirme Cephe sistemleri binalara ve AVM’lere yüksek prestij ve zengin cephe görünümü ve tasarımı kazandırdığı için bir çok firma tarafından ve mimarlar tarafından tercih edilmektedir. İstenildiğinde modüllerin arasına kanat profili uygulaması yapılarak Gizli Kanat mekanizmaları kullanılarak açılır kanat uygulaması yapılabilmektedir.

Silikon Cephe

Silikon Cephe Sistemleri

Boundingli ısı yalıtımlı ve yalıtımsız kaset yapabilme imkanı, ile cam cephe bütünlüğü, Silikon Cephe Sistemleri, Cam Cephe sistemleri, Cam Cephe, 

Bu cephe sisteminde dıştan bakıldığında alüminyum profil görülmeyip tümüyle cam görünümü oluşturulmaktadır.

Camlar arasındaki fuganın genişlik ve derinlikleri mimari ve statik gerekliliklere bağlı olarak farklı ebatlarda çözülebilmektedir. İki cam arasındaki fugalarda silikon dolgu veya fitil fuga alternatifleri seçilebilir. İstenildiğinde, modüllerin içine kanat profili uygulaması yapılarak gizli kanat mekanizmaları yerleştirilebilir.

Özel tutucular sayesinde sistem daha ince ve hafif kesitlerle oluşturulabilir. Su tahliyesi ve havalandırma, sistem içerisinde çözülmüş ve test edilmiştir. Hava, su geçirimsizlik ve rüzgar dayanım testleri, ilgili normlara göre yapılmıştır.

Strüktürel silikonlu alüminyum cephe sistemi, cam cephe görünümü sağlayarak geleneksel strüktürel cam cephe sistemine ekonomik bir alternatif oluşturmaktadır.

  • Drenaj (Kondens) kanalı sayesinde maksimum hava ve su tahliye performansı,
  • Maksimum bina yüksekligi 100 m,
  • 18 – 40 mm arası cam kombinasyonu,
  • Bütün fitillerin EPDM olması sayesinde uzun ömürlülük,
  • Pratik ve sorunsuz detay çözümleri,
  • Isı Geçirgenlik (Uf): 5.0 W/m²K
  • Silikonbonding işlemi ile cam cephe bütünlüğü,
  • Cam tutucukasetlerle bina cephelerine kesintisiz cam görüntüsü.,
  • Elektrostatik boyalı (RAL) ve Eloksal temin imkanı,
  • İmalat ve Montaj rahatlığı

Tamamen cam görünümü istendiğinde kenetli silikon cephe sistemler tercih edilir. Ancak  kenetli silikon cephe sisteminde ısıcam çıtaları yapısal olarak kenetleme boşluklarına sahiptir ve bu boşluklardan alt konstrüksiyona bağlandıkları için kaset profiline ve bonding işlemine gerek duyulmaz. Alt konstrüksiyon oluşturulmasında  Cephe Sistemleri bir çok alternatif sunar.

Açılır kanat kullanılmak istendiğinde kaset profillerinin kullanımına gerek duyulur. Kaset profilleri dışarıdan görülmez. Fuga boşlukları sabit ve açılır paneller arasında her yerde 20mm’dir. Fuga boşluğunun doldurulmasında kuru ve ıslak camlama imkanı veren 3 farklı detay çözümü bulunur. Islak camlamada silikon derz dolguya imkan veren silikon fitiller bulunur. (Klasik silikon cephe sistemlerinde camlar kaset profillerine bonding işlemi ile tutturulur ve hazırlanan kasetler alt konstrüksiyona bağlantı takozları ile sabitlenir. )

Silikon giydirme cephe sistemi , binalara yüksek prestij ve zengin cephe görünümü kazandırdığı için çok tercih edilmektedir. İstenildiğinde, modüllerin içine kanat profili uygulaması yapılarak gizli kanat mekanizmaları yerleştirilebilir. Camın sadeliğinin ve asaletinin ön plana çıktığı silikon giydirme cephe sistemleri , yapıya komple bir şıklık getirmektedir. Alüminyum düşey ve yatay taşıyıcı profillerle alt konstrüksiyon oluşturulur. Camlar fabrika ortamında özel testlere tabi tutularak mesafe belirleyici bant (Norton bant) ve bonding silikonu ile yapıştırılır kaset profillerine yapıştırılarak sistem detaylarına göre kasa haline getirilir .Kasetler taşıyıcı konstrüksiyon üzerine şantiye ortamında kaset bağlantı takozları ile sabitlenir. Yatay ve düşey profiller çelik ankrajlarla katlar arasındaki döşemeye montaj yapılmaktadır , ana karkas oluşturulmaktadır. Daha sonra oluşturulan alanların ölçüleri alınarak cam panellerin ölçüleri çıkartılmaktadır. Çıkartılan ölçülere göre kasetler kesilerek cam fabrikasına gönderilmekte ve orada istenilen cam niteliğine göre kasetlere camlar yapıştırılmaktadır. Oluşan cam paneller, klips yardımıyla önceden hazırlanmış olan karkaslara monte edilmektedir. Bu sistemle bina içerisinden cam montajı yapmak mümkündür. İki cam modül arasındaki fuganın genişlik ve derinlikleri mimari ve statik gerekliliklere bağlı olarak farklı ebatlarda çözülebilmektedir. Gerekli güvenlik testlerinin ardından camlı kasetler, alüminyum konstrüksiyon üzerine sistem aparatlarıyla bağlanır. Strüktürel silikon cephenin spandrel farklı panel yapılabileceği gibi film kaplı ısıcam paneller veya film kaplı tek camdan oluşan arkası ısı yalıtımlı paneller de yapılabilir. Dışa açılan gizli kanatlar dışarıdan asla fark edilmez. Kasetler arasında yalıtım için epdm fitiller kullanıldığından silikon uygulanmasına gerek yoktur.

 

Silikon Cephe Sistemleri Ankarasilikon cephe kaplama ankara, cephe kaplama, silikon cephe detay,

Silikon Cephe Sistemleri

 * Bütün Fitiller EPDM malzemeden yapılmıştır.
* Bu sistemle, kapaklı cephe, tırnaklı cephe ve strüktürel silikon cephe yapılabilir.
* Cephenin dıştan görünümü aynıdır.
* Dışa açılır. Kanatlar ısı yalıtımlı yapılmaktadır.
* Cam arası fuganın genişliği 16 mm dir.
* Strüktürel silikon cephe sisteminin camlarında çıkıntı olmadığından temizlenmeside kolaydır.

Kompozit Panel Cephe Kaplama

 * Alüminyum kompozit panel her iki yüzeyi (0,5 mm) alüminyum kaplama levhası arasında plastik veya yüksek mineral dolgulu ( 3 mm ) çekirdek malzemeden oluşan iç ve dış mimaride estetik görünüm ve bol renk seçeneği sunan boyalı yüzeyi koruyucu bant ile korunan iç ve dış cephe kaplama malzemesidir.
* Kompozit malzeme, su izolasyonu sağlar ve binalardaki ısı kaybını önler.
* Kompozit Panelde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar ( Levhanın kalınlığı, alüminyum kısmının kalınlığı ve boya kalitesi PVDF veya POLYESTER) olmalıdır.

 Tamamen cam görünümü istendiğinde F50KS kenetli silikon cephe sistemler tercih edilir. Ancak F50KS kenetli silikon cephe sisteminde ısıcam çıtaları yapısal olarak kenetleme boşluklarına sahiptir ve bu boşluklardan alt konstrüksiyona bağlandıkları için kaset profiline ve bonding işlemine gerek duyulmaz. Alt konstrüksiyon oluşturulmasında Euro Comfort F50 Cephe Sistemleri bir çok alternatif sunar.

     Açılır kanat kullanılmak istendiğinde kaset profillerinin kullanımına gerek duyulur. Kaset profilleri dışarıdan görülmez. Fuga boşlukları sabit ve açılır paneller arasında her yerde 20mm’dir. Fuga boşluğunun doldurulmasında kuru ve ıslak camlama imkanı veren 3 farklı detay çözümü bulunur. Islak camlamada silikon derz dolguya imkan veren silikon fitiller bulunur. (Klasik silikon cephe sistemlerinde camlar kaset profillerine bonding işlemi ile tutturulur ve hazırlanan kasetler alt konstrüksiyona bağlantı takozları ile sabitlenir. )

Yalıtımlı / Yalıtımsız Alüminyum Doğramalar

Yalıtımlı Alüminyum Doğramalar
* Bütün fitiller EPDM malzemeden yapılmıştır.
* Isı ve ses de yüksek yalıtım özelliği sağlar
* Kullanımı ve temizlemesi kolaydır.
* Geniş renk seçeneğine sahiptir.
* Isı Değişiminden etkilenmediği için ticaret merkezleri, ofis, fabrika binaları ve konutlarda tercih edilir.Yalıtımsız Alüminyum Doğramalar
* Bütün fitiller EPDM malzemeden yapılmıştır.
* Geniş renk seçeneğine sahiptir.
* Ofis içi ve kapalı mekanlarda tercih edilir.
* Kullanımı ve temizlemesi kolaydır.
* Geniş renk seçeneğine sahiptir.

 Tamamen cam görünümü istendiğinde silikon cephe sistemler tercih edilir. Bu sistemde cam kasetler arasında ince (16mm) fuga boşlukları bulunur ve dışarıdan alüminyum görülmez.

     Alüminyum düşey ve yatay taşıyıcı profillerle alt konstrüksiyon oluşturulur. Alt konstrüksiyon oluşturulmasında Euro Comfort F50 Cephe Sistemleri bir çok alternatif sunar. Camların oturtulmasında önce kaset profilleri sistem detaylarına göre kasa haline getirilir ardındından ısıcamlar fabrika ortamında özel testlere tabi tutularak mesafe belirleyici bant (Norton bant) ve bonding silikonu ile yapıştırılır. Bu işleme Bonding denir ve kaset tamamlanmış olur. Kasetler taşıyıcı konstrüksiyon üzerine şantiye ortamında kaset bağlantı takozları ile sabitlenir.

     Strüktürel silikon cephenin spandrel bölgeleri alüminyum kompozit levhadan yada kompakt laminantdan panel yapılabileceği gibi film kaplı ısıcam paneller veya film kaplı tek camdan oluşan arkası ısı yalıtımlı paneller de yapılabilir.

     Dışa açılan gizli kanatlar dışarıdan asla fark edilmez. Kasetler arasında yalıtım için epdm fitiller kullanıldığından silikon uygulanmasına gerek yoktur. Euro Comfort F50 Cephe Sistemlerinde yalıtım açısından farklı alternatifte kaset ve epdm fitiller bulunur.

Silikon Cephe
Open chat
Yardıma mı ihtiyacınız var ?