Polikarbon Levha

POLİKARBON LEVHA ve ÇATI

Polikarbon levha, darbelere, ısıya ve kırılmaya dirençli olan malzemelerin içinde bulunan levhalara verilen addır. Polikarbon levha, nakil işlemi göreceği zaman, taşınırken zarara uğramaması için, her iki tarafı koruyucu film ile sarılıp nakledilmektedirler.

Polikarbon levhanın kullanım alanları:

Polikarbon levhalar, cam ile mukayese edildiği zaman, çok daha hafif ve çok daha sağlam bir maddedir. Pek çok üründe polikarbon levha kullanılmaktadır. Su damacanası yapımında, lens yapımında, bebek biberonları üretiminde, polis ve jandarmanın kullandığı kalkanların yapımında, soğuk ve sıcağa dayanıklılık göstermesi gereken kapların yapımında, banka camlarının yapımında, yatlarda ve gemi araçlarında, makinelerin göstergelerinin olduğu camlarda; ışıklık, çatı ve sera yapımlarında, kurşun geçirmez cam yapımında kullanılmaktadır. Polikarbon levha; su sporları, inşaat, güvenlik, sağlık ve gıda alanlarında yaygın kullanıma sahiptirler.

Polikarbon çatı ve saçak:

Polikarbon çatı ve saçak açıklama olarak, polikarbonun ışığı geçirme özelliği cama çok yakın olmasından dolayı,çatılarda kullanılır. Polikarbon, ışığın homojen olarak dağılmasını sağlar. Polikarbon çatı ve saçak; ısıya, darbelere, kimyasal maddelere, çizilmeye karşı dayanıklı olduğu için çatılarda yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Polikarbon çatının genel özellikleri:

İçeriye girecek olan ışığın, homojen olarak dağıtılmasını sağlar. Soğuk bükümle, şekil alma özelliğine sahiptir. Camın 6 da 1 i kadar hafiftir. Farklı iklim koşullarına karşı, dayanıklıdır(-40 ile +120 derece arası). Farklı kalınlıklarda olması ve çok hücreli olması ısı yalıtımı sağlamaktadır. Alev almayan ve alev yaymayan özelliği ile, uluslararası yangın standartlarına uygundur. Çatıya monte edilecek olan plakalarının standart ölçüsü 210/600 santimdir. Malzemesinin yapısından dolayı, darbelere dayanıklıdır. İzolasyon problemi yoktur.

Polikarbon saçak:

Polikarbon saçak, genellikle mimari yapılarda, yeni kullanılmaya başlanan parçalardan biridir. Fazla güneş ışığından ya da zararlı hava şartlarından korunmak için kapılara ve geçitlere yapılmaktadır. Gün ışığının içeri girmesine olanak sağlamaktadır. Uygulanacak olan alanı, zararlı ışıklardan korur.

Polikarbon Levha

 

POLİKARBONAT KALINLIK VE KULLANIM TABLOSU

KALINLIK(mm)……………….AĞIRLIK(kg/m2)…………………ISI TRANS.(W/m2K)

4  mm Polikarbonat…………………0,8………………………………4,1

6  mm Polikarbonat…………………1,3………………………………3,7

8  mm Polikarbonat…………………1,5………………………………3,6

10 mm Polikarbonat……………….1,7……………………………….3,1

16 mm Polikarbonat……………….2,5……………………………….2,0

20 mm Polikarbonat……………….3,1……………………………….1,67

25 mm Polikarbonat……………….3,5……………………………….1,8

32 mm Polikarbonat……………….3,7………………………………..1,4

 

POLİKARBON LEVHALARIN KULLANILDIĞI YERLER:

Kış Bahçelerinde çatı ve cephede polikarbonat levhalar kullanılır.

Kapı Giriş saçaklarında polikarbonat levhalar kullanarak estetik çözümler yaratılabilir.

Bina Teras ve verandalarında polikarbon levha ile kaplanıp,hem kullanım alanında bir genişleme sağlanır hem de gökyüzünün ışıltısı kaybedilmez. Çatı ışıklıklarında polikarbonat kullanılarak hem estetik hem de ekonomik dizaynlar elde edilir.

Seraların gerek cepheleri, gerekse de çatıları polikarbonat ile kaplanarak, sera malzemelerinin uzun süre dayanımı sağlanır. Üstelik naylona ve cama göre polikarbonatın ısı katsayısındaki üstünlüğü, enerji giderlerini de minimize eder. Binalar arası geçiş tünellerinde polikarbonat levlalar kullanılabilir. Yüzme Havuzlarının üstlerini polikarbonat ile kapatarak kışın da, daha az ısıtma maliyeti ile havuzu kullanma imkanı sunulur.  Merdiven ve balkon korkulukları polikarbonat ile kaplanıp şık bir dizayn elde edilebilir.

Stadyumların çatıları polikarbonat malzemeler ile kaplanıp, çelik çatının taşıdığı ağırlık azaltılıp proje aşamasında daha küçük kesitlerle çatı dizayn edilebilir. Ayrıca Stadyumlarda sporcu tünelleri ile yedek kulubeleri de polikarbonat ile kaplanabilir. Otopark, otobüs duraklarında polikarbonat malzemelerin kullanımı çok yaygındır. Reklam panolarında 4 ve 6 mm kalınlığında polikarbonat levhalar kullanılır.

Polikarbonat levhalar,Bankalar ve ofis, bina giriş-çıkışlarında da kullanılmaktadır. Fabrika aydınlıklarında hem ekonomik, hem de uzun vadeli bir malzeme olduğu için polikarbonat tercih edilir. Yaya üstgeçitlerinde de polikarbonat malzeme kullanılmaktadır.

4 ve 6 mm Polikarbonat levhalar genellikle reklam sektöründe kullanılır. 8,10 ve 16 mm Polikarbonat levhalar ise genellikle inşaat sektöründe kullanılır. Polikarbonat levhalar, çatı ışıklık projelerinde genellikle şeffaf ve opak renkte kullanılır. Ancak bu renklerin yanında beyaz, bronz, mavi, yeşil, ve turkuaz gibi renklerde isteğe bağlı olarak estetik amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Polikarbon levha, polikarbonat levha, polikarbon, polikarbonat, lexan, leksan, şeffaf levha, ışıklık kaplama, cam polikarbon, cam polikarbonat, şeffaf ışıklık,v.s. gibi isimlendirilebilir.

Polikarbon Levha
Open chat
Yardıma mı ihtiyacınız var ?