Otomatik ve Manuel Döner Kapılar

Girişlerin ve çıkışların yoğun olduğu, günlük hayatta insanların kullanmakta olduğu; iş yerleri, kamu binaları, alış-veriş merkezleri vb. birçok yerde döner kapılar kullanılır. Sayısız olarak birçok olumlu yönlere sahip otomatik döner kapılar, ilk olarak 1881 yılında, binanın içerisindeki mevcut ısıyı korumak için kullanılmıştır. Döner kapı sistemlerinin kullanım amacı, içerideki sıcak havayı sabit olarak tutmak ve korumak ve de hava giriş-çıkışını engelleyerek bina içerisindeki havanın korunmasını sağlamaktır. Döner kapılar, dışarıdan gelebilecek olan atıkları ve tozları vb. maddeleri de engeller.

Kullanım alanları:

Genellikle kurumsal iş yerleri, alış-veriş merkezleri, kamu binaları, hava alanları gibi yaşam alanlarında kullanılır. Bu tip binalarda, giriş-çıkışlar yoğun olduğu için yoğunluğu engellemektedir.

Görünümü:

Giriş-çıkışların yoğun olduğu yerlerde kullanılan döner kapılar 2 çeşittir: 1. manuel döner kapılar, 2. otomatik döner kapılar. Otomatik döner kapılar, kullanılmakta olduğu yaşam alanlarında estetik ve otantik bir görünüm sağlamaktadır. Farklı renklerde, farklı tasarımlarda olan yapılma şekilleri ile birçok çeşitleri mevcut olup, farklı alanlarda rahatça kullanma olanağı bulunmaktadır. Otel gibi, hava alanı gibi yerleşkelerde kullanılan otomatik döner kapılar sayesinde yoğunluk durumu olmadığı gibi; bu tip yerleşkelerin bir bakıma imzası, dış dünyaya açılan yüzü gibidir. Bu sebepten dolayı otomatik kapı sistemleri görünümü önem arz etmektedir.

Çalışma şekilleri:

Manuel döner kapılarda, dönecek olan kanatlara takılmış olan tutamaçlar veya kollar, kas gücüyle itilerek döner ve faaliyete geçer. Otomatik döner kapılar ise, giriş-çıkış yönlerinde bulunan sensörler, döner kapı sistemleri motoruna uyarı göndererek, hareket etmesini sağlar. Otomatik döner kapılar, sabit bir hıza sahip olduğundan, kazaları ve yaralanmaları engellemektedir. Ayrıca otomatik kapı sistemleri içinde bulunan güvenlik sistemleri, olası bir kaza durumunda kendiliğinden durmaktadır.
Mikroprosesör kontrollü
Tüm access kontrol sistemlerine bağlanabilme özelliği (Kart, radar, şifre v.s.)

Kontrol Seçenekleri
·
 Tam kapalı
· Tam açık
· Yarım açık
· Gece konumu