Alüminyum Doğrama

Neden Alüminyum Doğramayı Tercih Etmeliyim?

Günümüze değin kapı ve pencere sistemlerinde çokça kullanılan ahşap doğramalar, gelişen yapı teknolojisi ile beraber yerini plastik ve alüminyum doğrama sistemleri çeşitlerine bırakmıştır. Alüminyum doğrama sistemleri, son teknoloji ile birlikte ahşabın ve plastiğin yeterli olmadığı iklim durumlarına karşı yüksek özellikli sistemlerdir.

Mevsimler veya gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkının fazla olduğu bölgelerde plastik kullanımı uygun değilken, yağışın fazla olduğu iklim şartlarında da ahşap kullanımı uygun değildir. Alüminyum ise iklim şartlarına karşı bu iki malzemeye göre dayanıklı olması sebebiyle yapı sektöründe tercih edilen bir malzeme haline gelmiştir. Uzun ömürlü ve dayanıklı olması ile bilinen alüminyum doğramanın, bir diğer özelliği ise her boyutta ve kalınlıkta rahatça üretilebilir olmasıdır. Bu da işçilik maliyetini azaltmaktadır.

Doğaya karışımı zor olan plastik malzemesine karşın, alüminyum ile yapılan doğramalar eskidikçe tekrar kullanıma müsait olması ile çevreci ürünlerdir. Piyasada ahşap görüntüsü kullanılarak da üretilen alüminyum doğrama sistemleri, ahşap doğramaya göre daha ekonomik fiyatlıdır. Alüminyum kapı ve pencere sistemleri kolay temizlenebilir özelliği sayesinde de tercih edilmektedir.

Alüminyum Doğrama Sistemleri Nelerdir?

Isı yalıtımında da önemli bir görev üstlenen alüminyum doğrama sistemleri kapı, pencere, banyo, balkon ve teras gibi birçok alanda tercih edilmektedir. Yağmur suyu ile bile temizlenen alüminyum pencere ve kapı sistemleri, ahşap ve PVC esaslı doğramalara göre temizliği kolay olan sistemlerdir. Yağmur, kar ve dolu gibi iklim koşullarına dayanıklı olması sayesinde bu doğrama türlerinde oksitlenme yaşanmamaktadır.

Alüminyum kapı ve pencere sistemleri özellikle ısı yalıtımının sorun olduğu yapılarda tercih edilmektedir. Yapısı sebebiyle ısıyı içeride tutan bu malzeme, ısı yalıtım bariyeri sayesinde daha iyi bir izolasyon sağlamaktadır. Kullanıcı tercihine ve mekanın işleyişine göre tercih edilecek alüminyum pencere ve kapı modelleri çok çeşitlidir. Bunların başında tek kanatlı, çift kanatlı, vasistas, sürme gibi modeller mevcuttur.

Alüminyum Doğrama

Alüminyum Doğrama
Open chat
Yardıma mı ihtiyacınız var ?